Екологични ефекти от аварията на кораба Vera Su край Яйлата

В долния хиперлинк е анализ и становище на д-р Беров относно инцидената с кораба Vera Su  
Екологични ефекти от аварията на кораба Vera Su край Яйлата

д-р Димитър Беров
Лаборатория по Морска Екология, ИБЕИ-БАН
Oтговорник направление „Научна леководолазна дейност“  в БНАПД

Наредба за Държавно първенство по скоростно и подводно плуване в басейн – 2021 г. и за КУПА „РУСЛАН ЦЕНКОВ“ и „СИМЕОН ГАТЕВ, 25-26.09.2021

ОРГАНИЗАТОРИ: БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА АСОЦИАЦИЯ ПО ПОДВОДНА ДЕЙНОСТ, МОРСКИ КЛУБ „ПРИЯТЕЛИ НА МОРЕТО” – ВАРНА

МЯСТО НА ПРОВЕЖДАНЕ: гр.Варна, Общински плувен комплекс „Приморски“ / басейн „Ю.Русев“ , 50 метров
басейн, 10 коридора, температура на водата 27С 
ИЗМЕРВАНЕ: Ръчно     

ВЪЗРАСТОВИ ГРУПИ
А – момичета и момчета, родени 2011 и 2012 година
В – момичета и момчета, родени 2009 и 2010 година
С – девойки и юноши младша възраст, родени 2007 и 2008 година
D – девойки и юноши старша възраст, родени 2004-2006 одина
Е – жени и мъже, родени 2003 година и по-големи /OPEN/

 ПРОГРАМА НА ПЪРВЕНСТВОТО
Техническа конференция – 8:30ч. , на басейн „Ю.Русев“
Откриване – 9:30ч.

 Събота преди обяд – начало 10:00ч.

  • 50м плуване с плавници по повърхността – м/ж – А и В
  • 50м апнея – м/ж – С и D
  • Награждаване
  • 200м плуване с плавници по повърхността- м/ж – А и В
  • Награждаване
  • 25м апнея – м/ж – А и В
  • Награждаване

 Събота след обяд – начало14:00ч.

  • 100м плуване с апарат под вода – OPEN /разрешена минимална възраст по CMAS 14 години/
  • 400м плуване с плавници по повърхността- м/ж- C,D,Е
  • Награждаване
  • 50м апнея – м/ж – Е
  • Награждаване на победителите в дисциплина 9.
  • 100м плуване с плавници по повърхността – м/ж – А,В,С,D и Е
  • Награждаване
  • 4х50м щафета МИКС/2ж+2м/  – А и В   /всеки участник трябва да преплува минимум 12,5м апнея/
  • 4х50м щафета МИКС /2ж+2м/ – С,D и Е   /всеки участник трябва да преплува минимум 25м апнея/
  • Награждаване
  • Неделя преди обяд – начало 9:00ч.
  • 100м с препятствия – дайвинг – м/ж  – OPEN   /само за сертифицирани водолази, минимална разрешена възраст по CMAS 14 години, плавници – стерео, промишлен образец съгласно СМАS/
  • „НА ТЪМНО“ – м/ж  – OPEN  /само за сертифицирани водолази, минимална разрешена възраст по CMAS 14 години/
  • Награждаване
  • 200м комбинирано – дайвинг – м/ж – OPEN   /само за сертифицирани водолази, минимална разрешена възраст по CMAS 14 години/
  • Награждаване на победителите в индивидуалните дисциплини,отборно и комплексно.
  • РЕГЛАМЕНТ ЗА УЧАСТИЕ
  • Право на участие: До участие се допускат състезатели от плувните клубове, учебните водолазни центрове и клубове от България и други страни, а също и индивидуални участници.
  • Такса –участие – няма
  • Всеки състезател подписва формуляр-декларация за здравословното си състояние
  • Всеки състезател има право да участва максимум в 4 плувни дисциплини
  • Всеки отбор има право да участва с максимум трима състезатели в дисциплина
  • Всеки отбор има право на участие само с по една щафета в щафетните дисциплини
  • В дайвинг дисциплините участниците използват водолазни апарати 10-12 литра, заредени на 200 атмосфери, водолазни жилетки, плавници, маски, базови комплекти – промишлен образец
  • В дайвинг дисциплините се допускат само правоспособни водолази, доказващи го със съответния сертификат.
  • КЛАСИРАНЕ, МЕДАЛИ И НАГРАДИ
  • Класирането е за всяка дисциплина по пол и възраст
  • Класиралите се на първите три места във всички плувни дисциплини получават медали
  • От спонсора се получават предметни награди м/ж :
  • група А-сбор от точките на дисциплините- 25 апнея,50м плуване с плавници по повърхността и 200м плуване с плавници по повърхността
  • група В-сбор от точките на дисциплините- 25 апнея,50м плуване с плавници по повърхността и 200м плуване с плавници по повърхността
  • група С-сбор от точките на дисциплините- 50 апнея,100м плуване с плавници по повърхността и 400м плуване с плавници по повърхността
  • група D-сбор от точките на дисциплините- 50 апнея,100м плуване с плавници по повърхността и 400м плуване с плавници по повърхността
  • При равен брой точки се взема класирането от най-дългата дисциплина.
  • За да се направи отборно класиране се начисляват точки, според заеманото място както следва: І място- 16 точки; ІІ място – 14 точки; ІІІ място – 13 точки; ІV място – 12 точки; V място- 11 точки; … ХVІ място – 1 точка;
  • Клубът, чиито състезатели от всички възрастови групи са събрали най-много точки от всички плувни дисциплини,/25апнея;50 апнея;50м,100м,200м,400м плуване с плавници по повърхността и 100м плуване с апарат под вода/ става носител на  КУПА „РУСЛАН ЦЕНКОВ“.
  • Трите жени и тримата мъже събралите най-много точки според класирането си в петте дисциплини – 50м апнея,100м плуване с апарат под вода, 100м с препятствия, „на тъмно“ и 200м комбинирано , получават предметни награди от спонсора./ при равен брой точки се взема предвид класирането от 200м.комбинирано/
  • Клубът, чиито отбори жени и мъже са събрали най-много точки от дайвинг дисциплините, става носител на КУПА „СИМЕОН ГАТЕВ“.
  • ТЕХНИЧЕСКА ЗАЯВКА
  • ЗАЯВКИ ЗА УЧАСТИЕ СЕ ПРИЕМАТ ДО 17.09.2021г. на адрес: seaclub2@gmail.com
  • Организаторите осигуряват екипировката, включваща – водолазни апарати и регулатори, водолазни жилетки, баластни колани и тежести. Зареждането на водолазните апарати се извършва от организаторите.
  • Транспортът,храната и нощувките са за сметка на участниците.
  • Наградите са осигурени от Генералния спонсор на състезанието.