Надедба за Държавно първенство по скоростно и подводно плуване в басейн и за купа Руслан Ценков“ и „Симеон Гатев“ 26-27.09.2020

ОРГАНИЗАТОРИ:
БЪЛГАРСКА  НАЦИОНАЛНА  АСОЦИАЦИЯ  ПО  ПОДВОДНА  ДЕЙНОСТ
МОРСКИ  КЛУБ  „ПРИЯТЕЛИ  НА  МОРЕТО” – ВАРНА

МЯСТО НА ПРОВЕЖДАНЕ:
гр.Варна, Общински плувен комплекс „Приморски“ / басейн „Ю.Русев“ , 50 метров басейн, 10 коридора, температура на водата 27 С

ИЗМЕРВАНЕ: Ръчно     

ВЪЗРАСТОВИ ГРУПИ

А – момичета и момчета, родени 2010 и 2011 година
В – момичета и момчета, родени 2008 и 2009 година
С – девойки и юноши младша възраст, родени 2006 и 2007 година
D – девойки и юноши старша възраст, родени 2003-2005 одина
Е – жени и мъже, родени 2002 година и по-големи /OPEN/

ПРОГРАМА НА ПЪРВЕНСТВОТО

26.09.2020 г.  – събота

Техническа конференция – 8:30 ч. , на басейн „Ю.Русев“

Откриване – 9:30 ч.

Преди обяд – начало 10:00 ч.

  • 50м плуване с плавници по повърхността – м/ж – А и В
  • 50м апнея   – м/ж – С и D
  • Награждаване
  • 200м плуване с плавници по повърхността- м/ж – А и В
  • Награждаване
  • 25м апнея   – м/ж – А и В
  • Награждаване

 След обяд – начало14:00 ч.

  • 100м плуване с апарат под вода – OPEN /разрешена минимална възраст по CMAS 14 години/
  • 400м плуване с плавници по повърхността- м/ж- C,D,Е
  • Награждаване
  • 50м апнея  – м/ж – Е
  • Награждаване
  • 100м плуване с плавници по повърхността – м/ж – А,В,С,D и Е
  • Награждаване
  • 4х50м щафета МИКС /2ж+2м/   – А и В  /всеки участник трябва да преплува минимум 12,5 м апнея/
  • 4х50м щафета МИКС /2ж+2м/   – С,D и Е  /всеки участник трябва да преплува минимум 25 м апнея/
  • Награждаване

27.09.2020 г.  –  неделя, преди обяд – начало 9:00 ч.

  • 100 м с препятствия – дайвинг   – м/ж  – OPEN    /само за сертифицирани водолази, минимална разрешена възраст по CMAS 14 години, плавници – стерео, промишлен образец съгласно СМАS/
  • „НА ТЪМНО“    – м/ж  – OPEN  /само за сертифицирани водолази, минимална разрешена възраст по CMAS 14 години/
  • Награждаване
  • 200 м комбинирано – дайвинг  – м/ж – OPEN   /само за сертифицирани водолази, минимална разрешена възраст по CMAS 14 години/
  • Награждаване на победителите в индивидуалните дисциплини,отборно и комплексно.

 РЕГЛАМЕНТ ЗА УЧАСТИЕ

  • Право на участие: До участие се допускат състезатели от плувните клубове, учебните водолазни центрове и клубове от България и други страни, а също и индивидуални участници.
  • Такса –участие – няма.
  • Всеки състезател подписва формуляр-декларация за здравословното си състояние.
  • Всеки състезател има право да участва максимум в 4 плувни дисциплини.
  • Всеки отбор има право да участва с максимум трима състезатели в дисциплина.
  • Всеки отбор има право на участие само с по една щафета в щафетните дисциплини .
  • В дайвинг дисциплините участниците използват водолазни апарати 10-12 литра, заредени на 200 атмосфери, водолазни жилетки, плавници, маски, базови комплекти – промишлен образец.
  • В дайвинг дисциплините се допускат само правоспособни водолази, доказващи го със съответния сертификат.

КЛАСИРАНЕ, МЕДАЛИ И НАГРАДИ

  • Класирането е за всяка дисциплина по пол и възраст.
  • Класиралите се на първите три места във всички плувни дисциплини получават медали.
  • От спонсора се получават предметни награди м/ж :

   група А – сбор от точките на дисциплините – 25 м апнея, 50 м плуване с плавници по повърхността и  200 м плуване с плавници по повърхността.

   група В – сбор от точките на дисциплините – 25 м апнея, 50 м плуване с плавници по повърхността и  200 м плуване с плавници по повърхността.

  група С – сбор от точките на дисциплините – 50 м  апнея,100 м плуване с плавници по повърхността и 400 м плуване с плавници по повърхността.

  група D – сбор от точките на дисциплините – 50 апнея,100 м плуване с плавници по повърхността и 400 м плуване с плавници по повърхността.

  • При равен брой точки се взема класирането от най-дългата дисциплина.
  • За да се направи отборно класиране се начисляват точки, според заеманото място както следва: І място- 16 точки; ІІ място – 14 точки; ІІІ място – 13 точки; ІV място – 12 точки; V място- 11 точки; … ХVІ място – 1 точка.
  • Клубът, чиито състезатели, жени и мъже, от всички възрастови групи са събрали най-много точки от всички плувни дисциплини 25 апнея; 50 апнея; 50 м,100 м,200 м,400 м плуване с плавници по повърхността и 100 м плуване с апарат под вода, става носител на КУПА „РУСЛАН ЦЕНКОВ“.
  • Трите жени и тримата мъже събралите най-много точки според класирането си в петте дисциплини – 50 м апнея,100 м плуване с апарат под вода, 100 м с препятствия, „на тъмно“ и 200 м комбинирано , получават предметни награди от спонсора./ при равен брой точки се взема предвид класирането от 200 м комбинирано/
  • Клубът, чиито отбори жени и мъже са събрали най-много точки от дайвинг дисциплините, става носител на КУПА „СИМЕОН ГАТЕВ“.

ТЕХНИЧЕСКА ЗАЯВКА

ЗАЯВКИ ЗА УЧАСТИЕ СЕ ПРИЕМАТ ДО 15.09.2020г. на адрес:

seaclub2@gmail.com

krastev@io-bas.bg

           Организаторите осигуряват екипировката, включваща – водолазни апарати и регулатори, водолазни жилетки, баластни колани и тежести. Зареждането на водолазните апарати се извършва от организаторите.

Транспортът, храната и нощувките са за сметка на участниците.
Наградите са осигурени от Генералния спонсор на състезанието.

Наредба за XI-то Държавно първенство по скоростно и подводно плуване в басейн – 2019 г.

Уважаеми колеги и състезатели, с голямо удоволствие Ви каним да участвате в XI Държавно първенство по скоростно и подводно плуване в басейн на 05 /събота/ и 06 /неделя/ октомври 2019 г. в гр. Варна

 ОРГАНИЗАТОР: Българска национална асоциация по подводна дейност и Морски клуб „Приятели на морето” – Варна.

 МЯСТО НА ПРОВЕЖДАНЕ: Първенството ще се проведе в гр. Варна на Общински плувен комплекс „Приморски“ /басейн „Ю.Русев“ – 50 метра, 10 коридора, температура на водата 27ºС, дълбочина 2.20 ÷ 2.70 метра/  

 ВРЕМЕ НА ПРОВЕЖДАНЕ: Първенството ще се проведе на 05 и 06  октомври 2019 г. – в три полудни.

 ПРАВО НА УЧАСТИЕ: До участие се допускат състезатели от плувните клубове, учебните водолазни центрове и клубове, а също и отделни индивидуални участници. В дисциплините дайвинг и плуване с апарат под вода се допускат само правоспособни водолази, доказващи го със съответния водолазен сертификат. Дисциплините ще се проведат съгласно правилника на CMAS.

        Всеки клуб може да участва с неограничен брой състезатели в индивидуалните дисциплини и два отбора в щафетите. Всеки състезател може да участва във всички дисциплини за неговата възрастова група плюс щафетата. Такса за участие в първенството няма.
 ВЪЗРАСТОВИ ГРУПИ

А – момичета и момчета, родени 2009 и 2010 г.
В – момичета и момчета, родени 2008 и 2007 г.
С – девойки и юноши младша възраст, родени 2004,  2005 и 2006 г.
D – девойки и юноши старша възраст, родени 2002– 2003г.
E – жени и мъже, родени 2001 г. и по-големи /open/

 СЪСТЕЗАТЕЛНА ПРОГРАМА

05 октомври

08:00 до 08:50 ч. – загрявка

08:15 ч. – техническа конференция – представяне на документи от водача или състезателя на секретаря на първенството

09:00 ч. – Официално откриване на първенството

09:15 – 12:00 ч.

  1. 50 м плуване с плавници по повърхността (момичета/момчета) за възрастови групи А и В;
  2. 50 м апнея (девойки/юноши) за възрастови групи C и D;
  3. 200 м плуване с плавници по повърхността (момичета/момчета) за възрастови групи А и В;
  4. 25 м апнея (момичета/момчета) за възрастови групи А и В;

Награждаване
14:00 – 18:00 ч.

  1. 100 м плуване с апарат под вода (жени/мъже) – разрешената минимална възраст за водолази по CMAS – OPEN;
  2. 400 м плуване с плавници по повърхността (жени/мъже) за възрастови групи С, D и Е;
  3. 50 м апнея (жени/мъже) за възрастова група Е;
  4. 100 м плуване с плавници по повърхността за възрастови групи А, В, С, D и Е.
  5. 4 х 50 м щафета /2 жени и 2 мъже/ за възрастови групи А и В с преплувани минимум 12.5 м в апнея от всеки участник в щафетата;
  6. 4 х 50 м щафета /2 жени и 2 мъже/ за възрастови групи С, D и Е с преплувани минимум 25 м в апнея от всеки участник в щафетата.
    Награждаване

 06 октомври

09:00 ч.

  1. 100 м. с препятствия – дайвинг (жени/мъже) за възрастови групи С, D и Е /за сертифицирани водолази/
  2. „На тъмно“ – дайвинг (жени/мъже) за възрастови групи D и Е /за сертифицирани водолази/

11:00 ч.
13. 200 м. комбинирано – дайвинг (жени/мъже)  – минимално разрешена от КМАС възраст /за сертифицирани водолази/
Награждаване и закриване на първенството

Демонстрации по свободно гмуркане /Free diving/

 КЛАСИРАНЕ

Класирането е индивидуално и комплексно по възрастови групи, пол и дисциплина. Точките, които се начисляват, според заеманото място във всяка дисциплона са както следва: І място – 16 т., ІІ място – 14 т., ІІІ място – 13 т., ІV място – 12 т., V място – 11 т., VІ място – 10 т., VІІ място – 9 т., VІІІ място – 8т. …. ХV място – 1 т.

Комплексното индивидуално класиране за възрастовите групи А и В се извършва от сбора на точките в дисциплините 25 м апнея, 50 м плуване с плавници по повърхността  и  200 м плуване с плавници по повърхността. При равен брой точки от трите дисциплини на по-предно място се класира този състезател, който има по-предно класиране в подводната дисциплина (25 м апнея) спрямо другия/те състезател/и.

Комплексното индивидуално класиране за възрастовите групи C и D се извършва от сбора на точките в дисциплините 50 м апнея, 100 м плуване с плавници по повърхността  и  400 м плуване с плавници по повърхността. При равен брой точки от трите дисциплини на по-предно място се класира този състезател, който има по-предно класиране в подводната дисциплина (50 м апнея) спрямо другия/те състезател/и.

Участниците от възрастовите групи C, D и Е в петте подводни дисциплини (50 апнея, 100 м плуване с апарат под вода, 100 м. с препятствия – дайвинг, „На тъмно“ – дайвинг и 200 м. комбинирано – дайвинг) получават право на класиране за Купа „Симеон Гатев“. За да се включи в класирането, всеки състезател трябва да е участвал минимум в 4 от петте дисциплини. При равен брой точки, по-напред се класира този състезтел, който има по-предно класиране в дисциплината 100 м. с препятствия – дайвинг.

Отборното класиране се извършва въз основа на сбора на всички точки от индивидуалните класирания на състезателите от съответния отбор.

НАГРАДИ

Наградите са осигурени от Генералния спонсор на състезанието.

Класиралите се на първите три места по възраст и пол във всички надводни дисциплини получават медали.

Класиралите се на първите три места в дайвинг дисциплините получават грамота и предметна награда от спонсора.

Трите отбора, събрали най-много точки от всички дисциплини, получават купи за отборно класиране.

Събралите най-много точки от четирите/петте дайвинг дисциплини /мъж и жена/ стават носители на Купа „Симеон Гатев“.

 НА ВНИМАНИЕТО НА ТРЕНЬОРИТЕ И ИНДИВИДУАЛНИТЕ СЪСТЕЗАТЕЛИ

  • В дисциплините по повърхността състезателите могат да използват без ограничения плавници – моно или стерео по избор, като те трябва да са промишлен образец, съгласно изискванията на КМАС.
  • В дайвинг дисиплините участниците използват водолазни апарати 10 – 12 л., заредени на 200 атм., водолазни жилетки, плавници и маски, базови комплекти – промишлен образец.
  • Организаторите осигуряват екипировката, включваща – водолазни апарати и регулатори, водолазни жилетки, баластни колани с тежести. Зареждането на водолазните апарати се осигурява от организаторите.
  • Всички състезатели подписват декларация за здравословното си състояние.

 НАСТАНЯВАНЕ

        Отборите и индивидуалните състезатели сами осигуряват престоя си по време на първенството. Предложения за настаняване в пансион (20-40 лв.) или хотел от 40 до 60 лв. За повече информация и запитвания на тел. 0889818727, г-жа Дарина Иванова.

 ЗАЯВКИ ЗА УЧАСТИЕ

        Заявки за участие се приемат до 01.10.2019 г. на адрес:
seaclub2@gmail.com , ilkrastev@abv.bg